АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Гръцката централна банка препоръчва сливания
Банките в Гърция са длъжни да предприемат инициативи за сключване на стратегически съюзи, в това число и за сливания, се казва в доклад на гръцката централна банка за финансово-кредитната стабилност в страната, цитиран от в.
"Нафтемборики".
Банката смята, че преструктурирането на банковия сектор в Гърция е крайно необходимо, за да може финансово-кредитните институции в страната да получат по-бърз достъп до международните капиталови пазари.
За сливания и покупки на банки в Гърция се заговори в последно време, след като в печата се появиха твърдения, че отчаяние е обзело банкерите в страната заради проблемите с ликвидността на пазара.
Наскоро частната банка Пиреос обяви, че иска да придобие дял от държавните АТЕБанк /Аграрната банка/ и Хеленик постбанк /Пощенската каса/ срещу 701 милиона евро.
Правителствени представители също направиха изявления, че е възможно гръцки банки да се слеят заради острата финансова криза в страната.
В печата упорито се носят също слухове, че двете мощни частни банки Алфа банк и Юробанк или ще се слеят или ще потърсят международни партньори.
Юробанк на магната Лацис вече оповести, че ще пристъпи към партньорство с мултинационалната HSBC.
Националната банка на Гърция пък заяви намерение да увеличи акционерния си капитал с 1,5 млрд. евро.
Идеята на Пиреос банк е да се създаде огромен банков консорциум, който да промени условията на конкуренция на финансово-кредитния пазар. Когато това сливане стане факт, две банки ще излязат от контрола на държавата.
Сливането на банки в Гърция се подкрепя както от правителството, така и от Европейския съюз и Международния валутен фонд, тъй като се очаква то да отприщи процеса на приватизация.
Наблюдателите в Атина очакват "жесток покер" между банкерите в страната. Преценява се, че процесът на сливания е повлиян от присъединяването на Гърция към механизма за подкрепа, създаден от ЕС съвместно с МВФ, по силата на който
страната договори помощи под формата на заеми в размер на 110 млрд. евро, както и от изолацията на Гърция от международните финансови и борсови пазара.
Още от началото на годината правителството и централната банка започнаха да приканват към окрупняване на банковия сектор с цел създаване на по-малобройни, но по-мощни финансово-кредитни институции, които да даде тласък на икономиката. Идеята за сливания на гръцки банки се споделя също от ЕС и МВФ.
Tweet |
|